You are currently viewing گرده گل

گرده گل

گرده گل چیست
گرده یا گرده زنبور عسل یا پولن یا خاویار گیاهی. در حقیقت گرده داخل یک شکوفه یا یک گل میباشد. که عمل بارور سازی گیاهان و گلها را انجام میدهد. و معمولا در فصل بهار و در زمان گرده افشانی گیاهان. دیده می شود. زنبور عسل گرده گل های موجود در گیاهان و گلها را. جمع آوری کرده و در شانهای عسل ذخیره سازی میکند. و علاقه بسیار شدیدی به این ماده دارد.

زندگی و حیات زنبور عسل رابطه مستقیم با گرده گل دارد. به گونه ای که هیچ غذا یا مکمل غذایی جای آن را برای زنبور عسل نمیگیرد. این ماده خواص بیشمار و فوق العاده ای بر روی بدن انسان دارد. و حاوی بیش از ۹۶ ماده موثر می باشد .هر گیاه گرده مختص به خود را دارد با خواص دارویی خود و البته نمی توان همه گرده ها را یکی حساب کرد چون بسته به گیاه خود خاصیت دارویی بیشتر یا کمتر را دارو / اما ماده تشکیل دهنده گرده گل {تقریبی } ۵۵% کربوهیدرات . ۳۵% پروتعین . ۳% مواد معدنی و ویتامین . ۲% اسیدهای چرب و ۵ % ترکیبات دیگر می باشد.

گرده گل روی پای زنبور عسل
گرده گل روی پای زنبور عسل

گرده گل یک غذای کامل
گرده گل سر شار از ویتامینها و پروتعینها .املاح معدنی اسید های آمینه . هورمون ها و عنصر های شناخته شده میباشد و برای سلامت بدن و در درمان بیماری هایی همچون کم خونی .

ورم پروستات .

تقویت سیستم ایمنی بدن .

تقویت حافظه .

آرامش بخش و کاهش استرس .

کنترل وزن .

درمان آلرژی .

میگرن .

تقویت استخوان های بدن .

قدرت باروری در خانمها .

افزایش شیر دهی در مادران شیر ده .

تقویت کلیه و مثانه .

جبران کم بود آهن در بدن .

کم بود روی و مس .

تقویت حافظه و سلول سازی مغز . مواثر میباشد . گرده گل به تنهایی می تواند به عنوان یک مکمل غذایی قوی . بسیاری از کمبود ها ی غذایی را مرتفع کند.

نکته مهم :
تنها موادی که مقدارش در گرده نا چیز است مواد قندی میباشد از این رو برای افراد دیابتی به شدت پیشنهاد میشود و میتوان با مصرف این ماده قند خون خود را کنترل کرد

درمان ورم پرستات :
گرده گل به دلیل داشتن {روی } روی ورم پرستات تاثیر مثبت گذاشته ودر کنترل ورم پرستات بسیار مواثر میباشد و روزانه ۱۰ گرم الی ۲۰ گرم گرده به آقایان بالای ۵۰ سال پیشنهاد میشود . ۲۰ گرم گرده در روز حدودا ۱ قاشق غذا خوری می باشد که بهتر است شبها قبل از خواب مصرف شود

تاثیر گرده گل در کم خونی :
گرده گل به دلیل داشتن هیسیتین در کم خونی های خطر ناک و کم کردن فشار خون مواثر است گرده هموگلبین قرمز خون را افزایش میدهد

گرده گل در درمان آلرژی :
یکی دیگر از خواص گرده سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به دلیل وجود ب کمپلکس در گرده انرژی زیادی به مصرف کننده میدهد از این رو افرادی که آلرژی یا حساسیت فصلی دارند بهتر است ۲ ماه قبل از بهار (فصل شکوفه دهی ) روزانه ۲۰ گرم گرده مصرف کنند

تله گرده گل
تله گرده گل

نحوه جمع آوری
تله گرده گیر یا غربال : محققان برای اینکه گرده گل را قبل از ورود به کندو از زنبور عسل بگیرند تله گیر را اختراع کرده اند تله گرده گیرکه امروزه هم چوبی و هم پلاستیکی آن در بازار موجود است به صورتی طراحی شده که تله گرده گیر را جلو سوراخ پرواز کندو قرار میدهند این تله دارای سوراخ های زیادی است که از هر سوراخ تنها یک زنبور آن هم به زحمت می تواند عبور کند هنگام عبور زنبور عسل از این سوراخ ها مقدار زیادی گرده گل از پاهایشان جدا شده و داخل ظرفی که از قبل طراحی شده میریزد سپس برای اینکه گرده گل تا چند ماه آینده سالم بماند در دستگاههای مخصوص میریزند تا خشک شود وسپس در جای خشک و خنک ترجیحا در یخچال نگهداری می کنند

جمع آوری گرده گل زیر تله گرده
جمع آوری گرده گل زیر تله گرده

بهترین روش مصرف
مزه گرده کمی گس مزه و کمی تلخ است با بوی خاص به همین دلیل برخی افراد از مزه گرده خوششان نمی آید گرده گل را همراه با عسل . شیر . آب میوه . ویا به صورت خالص میتوان مصرف کرد و یا جوید .
پیشنهاد می کنیم روزانه ۱۰ گرم الی ۲۰ گرم مصر شود(یعنی یک قاشق غذا خوری سر خالی)
مصرف گرده احتمالابرای برخی افراد موجب حساسیت شود که می توان برای جلو گیری از این عمل کمی گرده گل را تست کنند اگر حساسیت یا مشکلی پیش نیامد میتوانند هر روز گرده مصرف کنند
گرده گل ایرانی و کوهی میباشد متاسفانه در سالهای اخیر گرده گل خارجی وارد بازار شده البته از راه قاچاق که از نظر کیفیت و مرغوبیت در مقایسه با گرده گل ایرانی کیفیت خیلی پایینتری دارد از این رو پیشنهاد میکنیم حتما از گرده گل ایرانی استفاده کنید .

نقش گرده های گل در سرطان پرستات
با مصرف گرده گل می توان از سرطان پروستات که در بین مردان بسیار شایع است، پیشگیری نمود و التهاب پروستات را درمان کرد. گرده یکی از فرآورده های زنبور عسل می باشد که در درمان بیماری های مختلف از جمله ناتوانی جنسی، دیابت، بیماری های عصبی و التهاب پروستات بسیار مفید می باشد.
بدن بطور غریزی با کمک پروتئین هایی نظام دفاعی خود را تحریک می کند تا با ویروس ها و سلولهای سرطانی مبارزه کند. یکی از این دسته پروتئین ها inter fronse می باشد.

گرده گل طبیعی و سالم، با دارا بودن این پروتئین می تواند سیستم دفاعی بدن را در مقابله با سلولهای سرطانی به واکنش وادارد و اثر مثبت خود را بگذارد. همچنین گرده مقدار بسیار زیادی روی دارد که بیمارانی که به التهاب و ورم پروستات دچار هستند از فقر روی در بدنشان رنج می برند. با توضیحاتی که داده شد می توان به این نتیجه رسید که مصرف روزانه گرده زنبور عسل در درمان بیماری پروستات تا چه میزان مفید و مؤثر می باشد.

این مطلب را هم بخوانید : گرده چیست؟خرید گرده گل

5 1 vote
به این مطلب امتیاز بدهید
عضویت
اطلاع رسانی
0 نظر خود را بنویسید
Inline Feedbacks
View all comments