You are currently viewing گربه‌ها گوشت‌‌خوارهای اجباری
گربه‌ها گوشت‌‌خوارهای اجباری

گربه‌ها گوشت‌‌خوارهای اجباری

 گربه‌ها گوشت‌‌خوارهای اجباری هستند. به عبارت دیگر وجود گوشت در برنامه‌غذایی آن‌ها امری اجباری و لازم است. البته از دیگر گروه‌های غذای نیز می‌توان در برنامه‌غذایی گربه‌ها قرار داد. منتهی حذف گوشت از برنامه‌غذایی این حیوان، سلامت او را به خطر می‌اندازد. اگر شما هم به حیوانات خانگی علاقه دارید، و در منزل گربه نگه می دارید نگرانی شما برای برنامه غذایی گربه دلبندتان کاملا طبیعی است. در این مقاله قصد داریم به طور مختصر مطالب مهم درباره انواع غذای حیوانات خانگی را توضیح دهیم.

برنامه غذایی گربه

غذای خشک گربه یکی از رایج‌ترین اشکال غذاهای آماده در بازار است که به واسطه شرکت‌های تولیدی غذای حیوانات خانگی به بازار عرضه می‌شود. لازم به ذکر است که گوشت در ترکیبات تمامی غذاهای خشک گربه وجود دارد. منتهی تولید‌کنندگان برای ایجاد تنوع و افزایش ارزش غذایی، از مواد‌غذایی دیگری نیز در ترکیبات آن استفاده می‌کنند. البته غذای گربه در اشکال دیگری نظیر ترکیبی، کمپوت، مکمل‌ها وغیره نیز در بازار است. منتهی مصرف غذای خشک گربه بیشتر از همه رایج‌ است. فراموش نکنید که یک ظرف آب تمیز قسمت جدا نشدنی از برنامه شماست. مطمعن شوید که حیوان شما در هر ساعتی بتواند به آسانی به یک ظرف آب تمیز دسترسی داشته باشد.   

برنامه غذایی گربه
برنامه غذایی گربه

پوچ و کنسرو گربه

با یک جستجو کوچک در پت شاپ مورد نظرتان خیلی راحت با انواع غذاهای مرطوب گربه مانند پوچ و کنسرو روبه رو می‌شوید. معمولاً غذاهای کنسروی و پوچ به‌عنوان غذای اصلی گربه‌ها محسوب نمی‌شوند و باید آنها را به‌عنوان غذای مکمل در نظر گرفت. غذاهای کنسروی از غذاهای تر یا مرطوب محسوب می‌شود و تفاوت‌های خاصی با غذای خشک گربه دارد. میزان رطوبت غذای خشک معمولاً 10 درصد و رطوبت غذای کنسروی 80 درصد است به این معنی که انرژی، کالری و کربوهیدرات غذای خشک بیشتر است. بچه‌گربه‌ها تا حدود یک‌سالگی دندان دائمی ندارند و خوردن غذای سفت برایشان سخت است؛ پس پوچ یا غذای کنسروی گزینه خوبی برای آنهاست تا به‌مرور غذایشان از مایع به جامد تغییر کند. غذای کنسروی به علت نرم بودنش برای گربه‌های مسن‌تر که دندان‌های ضعیف‌تری دارند نیز مناسب‌تر است. مزه غذای کنسروی نسبت به غذای خشک بهتر است؛ پس برای گربه‌هایی که بیمار هستند هم گزینه خوبی است. رطوبت زیاد غذای کنسروی باعث می‌شود که پس از بازکردن درب کنسرو مدت محدودی برای نگهداری آن فرصت داشته باشید.  

غذای خشک گربه

استفاده از غذای خشک مناسب، رژیم غذایی متعادلی را برای گربه شما فراهم می‌کند. اگر سلامت گربه‌تان برایتان اهمیت دارد باید بدانید که محتویات هرگونه غذای خشک مخصوص گربه‌ها متفاوت است پس پیش از خرید باید حتماً برچسب محصول را مطالعه کنید تا بر اساس شرایط خاص گربه خود خرید کنید. البته نکته مهم دیگر ترتیب قرارگرفتن محتویات غذای خشک در برچسب است. اصولاً پروتئین باید در راه لیست باشد و بقیه مواد بر اساس میزان درصد وزنشان در محصول بعد از آن قرار بگیرند؛ مگر این که گربه شما به‌واسطه بیماری باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کند. محتویات اصلی غذای خشک گربه عبارت‌اند از: 

چربی

در غذای خشک گربه می‌توان از چربی مرغ به‌عنوان یک منبع چربی استفاده کرد. بسیاری از کمپانی‌ها نیز از روغن‌های مختلف مانند روغن آفتاب‌گردان در حد اعتدال برای تهیه غذای خشک استفاده می‌کنند. 

ویتامین‌ها و مواد معدنی

ویتامین‌ها و مواد معدنی به میزان کمی به غذای خشک گربه‌ها افزوده می‌شوند اما می‌توان گفت حدود نیمی از لیست مواد تشکیل‌دهنده غذا را به خود اختصاص می‌دهند. 

پروتئین

پروتئین مهم‌ترین عنصر تشکیل‌دهنده غذای خشک گربه‌هاست. بهتر است به دنبال پروتئین‌هایی به جز گوشت قرمز باشید از جمله گوشت بوقلمون، مرغ و ماهی سالمون. گاهی در برچسب غذا، عضو استفاده شده نیز ذکر می‌شود مثلاً جگر یا قلب مرغ که هر دو منبع غنی یک نوع مواد آلی موسوم به تائورین هم هستند.  

کربوهیدرات‌ها

گربه‌ها برای زنده ماندن به کربوهیدرات نیازی ندارند حتی وجد کربوهیدرات می‌تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی و حساسیت غذایی در آن‌ها شود. اما کربوهیدرات در غذای خشک برای منسجم کردن مواد تشکیل‌دهنده در کنار هم استفاده می‌شود. گربه‌ها نیازی به غلات خصوصاً ذرت و گندم در رژیم غذایی خود ندارند. اما می‌توان از غذاهای خشکی که لوبیا سبز یا سیب‌زمینی شیرین در آنها به‌کاررفته برای برنامه غذایی گربه استفاده کرد. 

پوچ و کنسرو گربه
پوچ و کنسرو گربه

روش انتخاب بهترین غذای خشک گربه

غذای خشک یک منبع غنی برای تغذیه گربه‌هاست اما برای انتخاب و خرید بهترین نوع غذای خشک گربه باید عوامل زیر را در نظر بگیرید: 

  • وزن گربه
  • وضعیت سلامت گربه
  • بودجه شما

بهتر است قبل از خرید غذای خشک گربه، انواع برندهای موجود و مواد تشکیل‌دهنده هرکدام را بررسی کنید و سپس با مشورت یک متخصص بهترین محصول را بر اساس شرایط خاص گربه خود انتخاب کنید.

تشویقی گربه

تشویقی نباید جای غذای اصلی گربه را بگیرد. کارشناسان معتقدند که تشویقی نباید بیش از 10 درصد از کالری تشکیل‌دهنده غذای گربه باشد. 90درصد بقیه کالری باید از یک منبع غذایی کامل تأمین شود. اگر میزان کالری تشویقی بالاست باید برای حفظ تعادل در رژیم غذایی، خوراکی با کالری کم‌تر به‌عنوان غذای اصلی به گربه دهید برای انتخاب تشویقی گربه باید به مواد تشکیل‌دهنده و برند آن دقت کرد. برای اینکه غذای گربه‌تان متنوع باشد باید یک مزه متفاوت از غذای معمولی گربه را انتخاب کنید.  اما اگر گربه شما یکنواختی را می‌پسندد، همان مزه غذای معمولی خودش را برایش بخرید. اگر گربه شما محدودیت غذایی خاصی دارد، تشویقی متناسب با رژیم غذایی مخصوص گربه‌تان انتخاب کنید. مواد تشکیل‌دهنده تشویقی برای بچه‌گربه‌ها، گربه‌های بالغ و مسن متفاوت است پس باید نوعی از تشویقی را انتخاب کنید که مناسب سن گربه شما باشد. هر دوره‌ای از زندگی یک گربه به یک نوع از شکل، اندازه و بافت غذا احتیاج دارد. نوع غذایی که یک گربه بالغ نیاز دارد با غذای یک گربه نابالغ کاملاً متفاوت است. نکته‌ای که نباید فراموش کنید: از خرید تشویقی‌هایی که گربه‌تان به مواد تشکیل‌دهنده آن آلرژی و حساسیت دارد، خودداری کنید.

مکمل‌های غذایی گربه 

برای انتخاب بهترین مکمل باید دقت کنید که گربه شما چه نیازها و کمبودهایی دارد. در پت‌شاپ‌ها هزاران مدل مکمل بر اساس سن، وزن و نیازهای خاص هر گربه وجود دارد. برخی از مکمل‌ها به‌صورت غذاهای خوشمزه و جویدنی ساخته می‌شوند و بعضی از آنها به شکل مایع و قرص هستند. نکته مهم برای استفاده از مکمل‌ها این است که تأثیرشان فوری دیده نمی‌شود و باید مدتی صبر کنید تا تأثیر مکمل را بر گربه خود مشاهده کنید. 

مکمل‌های غذایی گربه 
مکمل‌های غذایی گربه 

  قبل از استفاده از هرگونه مکمل گربه باید با دامپزشک مشورت کنید. دامپزشک بر اساس شرایط خاص گربه شما، دوز مناسب مکمل برای بچه‌گربه‌ها، گربه‌های بالغ و مسن را پیشنهاد می‌کند. برای تهیه مکمل مناسب گربه باید به وضعیت سلامت حیوان دقت کنید. مکمل‌های مولتی‌ویتامین به دریافت تمام مواد غذایی و ویتامین‌های لازم گربه کمک می‌کند. مکمل‌های پروبیوتیک برای رفع مشکلات گوارش، هضم و دفع مناسب هستند.   در نهایت خیلی از شرکت‌های صنایع غذایی حیوانات خانگی سعی میکنند تا نیازهای ما را با بهترین کیفیت‌ برطرف کنند. و در کمال خوشحالی برندهای پرطرفداری مانند رفلکس ، رویال کنین و … دربازار ایران موجود هستند که بین گربه‌ها از محبوبیت بالایی برخوردارند. با این شرایط برای انتخاب یک برنامه غذایی گربه مناسب برای دلبندمان فقط نیاز به کمی وقت گذاشتن و جستجو داریم.

0 0 votes
به این مطلب امتیاز بدهید
عضویت
اطلاع رسانی
0 نظر خود را بنویسید
Inline Feedbacks
View all comments