عسل طبیعی
عسل طبیعی

عسل طبیعی

عسل طبیعی مایعی شیرین و نیمه جامد است که توسط زنبورعسل و از شهد گل ها تولید می‌شود.زنبورها، عسل را شهد گیاهان و گل‌ها از راه بالااوری ، فعالیت آنزیمی و تبخیر آب تولید می‌کنند.به این ترتیب که زنبور شهد را معده خود وارد میکند سپس در خانه های کندو بالا می آورد و چند بار این کار را انجام میدهد و هر بار فعالیت آنزیمی و تبخیر آب انجام میشود تا در نهایت عسل با غلظت دلخواه زنبور تولید شود. زنبورها عسل را در ساختارهایی از جنس موم به نام کندو ذخیره می‌کنند عسل از کلونی‌های زنبورهای وحشی یا از کندوهای زنبورهای اهلی جمع‌آوری می‌شود، که به این کار زنبورداری گفته می‌شود.

این مطلب را بخوانید برای آشنایی با عسل وحشی

شیرینی عسل طبیعی از مونوساکاریدها، فروکتوز و گلوکز می باشد و شیرینی نسبی آن در حد ساکارز است. میزان کالری عسل حدود ۳۲۵ کیلو کالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم است. عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد بنابراین برای هضم غذا مفید است.

عسل به علت اسیدیته خاص، مقدار بسیار اندک آب و وجود هیدروژن پراکسید فاسد نمی شود (به سختی فاسد می‌شود) و از همین روی نگهداری، انتقال و تجارت آن آسان است. قبل از کریستال سازی شربت نیشکر و تهیه شکر، عسل تنها ماده غذایی بود که جهت شیرین ‌کنندگی توسط بشر استفاده می‌شد. مصرف عسل برای کودکان زیر دو سال به دلیل ایجاد سم بوتولینم، خطرناک است.

عسل با گذشت زمان خودبخود شکرک می‌زند که به آن رس بستن می گویند و این یک فرایند طبیعی است که هیچگونه تأثیری بر روی خواص شیمیایی یا کیفیت آن نمی‌گذارد. برای آب کردن این شکرک می‌توان از آب گرم استفاده کرد ولی باید توجه شود که اگر عسل با دمایی بیش از ۴۰ درجه سلسیوس گرم شود، مواد بیولوژیکی فعال آن از بین خواهد رفت.بنابراین پیشنهاد میکنم همان عسل رس بسته را مصرف کنید یا با آب گرم زیر 40 درجه رس عسل را باز کنید.

این مطلب را بخوانید برای آشنایی بیشتر با عسل رس بسته : رس بستن عسل و فرق آن با شکرک

به دلیل اهمیت بالای زنبورعسل در گرده افشانی و افزایش باروری محصولات کشاورزی و میوه‌ها، سازمان جهانی غذا و کشاورزی یا فائو روز ۲۰ می هر سال را به عنوان «روز جهانی زنبور» نامگذاری کرده‌است.

انواع عسل طبیعی
عسل ممکن از براساس گل های قالب منطقه نام گذاری شود مثل عسل گون یا بر اساس منطقه ای که زنبور ها در آن هستند نامگذاری شود مثل عسل سبلان

عسل طبیعی در یخچال
عسل در یخچال نگهداری شود هیچ مشکلی ندارد اگر بیرون از یخچال هم باشد ایرادی ندارد و خراب نمیشود اما اگر در یخچال باشد احتمالا زودتر رس میبندد.

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است
بهترین روش برای فهمیدن طبیعی بودن عسل آزمایشگاه موارد غذایی است اما روشهای دیگری هم وجود دارد که برای اطلاع از آنها پیشنهاد میکنم این مطالب را بخوانید :

راه های تشخیص عسل طبیعی

۵ روش تشخیص عسل طبیعی (ویدیو)

روشهای آزمایشگاهی در تشخیص عسل طبیعی

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است

راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

نحوه تشخیص عسل طبیعی

خرید عسل طبیعی
برای خرید عسل بهترین روش خرید از زنبورداری هست که به او اطمینان دارید.

من خودم میتوانم عسل درجه یک و با کیفیت و صد در صد طبیعی را تقدمتان کنم و بدلیل اینکه خودمان زنبور دار هستیم با قیمت بسیار مناسب میتوانید از ما خرید کنید ضمن اینکه عسل هزارگیاه دارای ضمانت می باشد و چنانچه از کیفیت آن راضی نباشید آنرا پس میگیریم.

برای خرید عسل هزارگیاه اینجا کلیک کنید

عکس از عسل های طبیعی

"خرید

عسل زنده رس بسته
عسل رس بسته

"<yoastmark

"<yoastmark

0 0 votes
به این مطلب امتیاز بدهید
عضویت
اطلاع رسانی
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
2 سال گذشته

مطلب جالبی راجب به عسل طبیعی بود تا حالا نمیدونستم عسل انقد فایده داره از شما بابت این مطلب ممنونم .