You are currently viewing عسل طبیعی
عسل طبیعی

عسل طبیعی

عسل طبیعی مایعی شیرین و نیمه جامد است که توسط زنبورعسل و از شهد گل ها تولید می‌شود.زنبورها، عسل را شهد گیاهان و گل‌ها از راه بالااوری ، فعالیت آنزیمی و تبخیر آب تولید می‌کنند.به این ترتیب که زنبور شهد را معده خود وارد میکند سپس در خانه های کندو بالا می آورد و چند بار این کار را انجام میدهد و هر بار فعالیت آنزیمی و تبخیر آب انجام میشود تا در نهایت عسل با غلظت دلخواه زنبور تولید شود.

زنبورها عسل را در ساختارهایی از جنس موم به نام کندو ذخیره می‌کنند عسل از کلونی‌های زنبورهای وحشی یا از کندوهای زنبورهای اهلی جمع‌آوری می‌شود، که به این کار زنبورداری گفته می‌شود.

عسل چیست
عکس عسل طبیعی

این مطلب را بخوانید برای آشنایی با عسل وحشی

شیرینی عسل طبیعی از مونوساکاریدها، فروکتوز و گلوکز می باشد و شیرینی نسبی آن در حد ساکارز است. میزان کالری عسل حدود ۳۲۵ کیلو کالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم است. عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد بنابراین برای هضم غذا مفید است.

عسل به علت اسیدیته خاص، مقدار بسیار اندک آب و وجود هیدروژن پراکسید فاسد نمی شود (به سختی فاسد می‌شود) و از همین روی نگهداری، انتقال و تجارت آن آسان است. قبل از کریستال سازی شربت نیشکر و تهیه شکر، عسل تنها ماده غذایی بود که جهت شیرین ‌کنندگی توسط بشر استفاده می‌شد. مصرف عسل برای کودکان زیر دو سال به دلیل ایجاد سم بوتولینم، خطرناک است.

عسل با گذشت زمان خودبخود شکرک می‌زند که به آن رس بستن می گویند و این یک فرایند طبیعی است که هیچگونه تأثیری بر روی خواص شیمیایی یا کیفیت آن نمی‌گذارد. برای آب کردن این شکرک می‌توان از آب گرم استفاده کرد ولی باید توجه شود که اگر عسل با دمایی بیش از ۴۰ درجه سلسیوس گرم شود، مواد بیولوژیکی فعال آن از بین خواهد رفت.بنابراین پیشنهاد میکنم همان عسل رس بسته را مصرف کنید یا با آب گرم زیر 40 درجه رس عسل را باز کنید.

این مطلب را بخوانید برای آشنایی بیشتر با عسل رس بسته : رس بستن عسل و فرق آن با شکرک

به دلیل اهمیت بالای زنبورعسل در گرده افشانی و افزایش باروری محصولات کشاورزی و میوه‌ها، سازمان جهانی غذا و کشاورزی یا فائو روز ۲۰ می هر سال را به عنوان «روز جهانی زنبور» نامگذاری کرده‌است.

انواع عسل طبیعی
عسل ممکن از براساس گل های قالب منطقه نام گذاری شود مثل عسل گون یا بر اساس منطقه ای که زنبور ها در آن هستند نامگذاری شود مثل عسل سبلان

عسل طبیعی در یخچال
عسل در یخچال نگهداری شود هیچ مشکلی ندارد اگر بیرون از یخچال هم باشد ایرادی ندارد و خراب نمیشود اما اگر در یخچال باشد احتمالا زودتر رس میبندد.

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است
بهترین روش برای فهمیدن طبیعی بودن عسل آزمایشگاه موارد غذایی است اما روشهای دیگری هم وجود دارد که برای اطلاع از آنها پیشنهاد میکنم این مطلب را بخوانید :

تشخیص عسل طبیعی

خرید عسل طبیعی
برای خرید عسل بهترین روش خرید از زنبورداری هست که به او اطمینان دارید.

من خودم میتوانم عسل درجه یک و با کیفیت و صد در صد طبیعی را تقدمتان کنم و بدلیل اینکه خودمان زنبور دار هستیم با قیمت بسیار مناسب میتوانید از ما خرید کنید ضمن اینکه عسل هزارگیاه دارای ضمانت می باشد و چنانچه از کیفیت آن راضی نباشید آنرا پس میگیریم.

برای خرید عسل هزارگیاه اینجا کلیک کنید

عکس عسل طبیعی

"خرید
انواع عسل و تقلبات آن
عسل در رنگ های مختلف
فواید عسل
عکس عسل و موم
انواع عسل و تقلبات آن
عکس شان عسل طبیعی

 

سودمندی مصرف موم عسل برای دندان

نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد، مصرف موم عسل برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی و پلاک دندانی سودمند است.

به گزارش شبکه خبر، پژوهشگران کشورمان، تاثیر عصاره موم عسل را بر پوسیدگی و پلاک دندانی بررسی کردند که براساس آن، غلظت های مختلف عصاره موم عسل، توقف رشد و یا نابودی یکی از میکروب های اصلی ایجاد پوسیدگی و پلاک دندانی موسوم به باکتری استرپتوکوکوس موتانس را باعث می شوند.

این بررسی که مشروح آن در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر شد، همچنین نشان می دهد، عصاره موم عسل، توقف تولید آنزیم اصلی تشکیل تجمع این میکروب را باعث می شود.

تجمع استرپتوکوک‌های دهانی به ویژه استرپتوکوکوس موتانس از عوامل اصلی ایجاد پلاک دندانی و پوسیدگی دندان است.

مواد طبیعی مهار کننده تجمع این باکتری‌ها اهمیت زیادی دارند.

عسل زنده رس بسته
عسل رس بسته

خواص عسل طبیعی

در ذیل به معرفی چند نمونه عسل و خواص دارویی آن می پردازیم
عسل‌‌های تیره نسبت به عسل‌‌های روشن مواد معدنی بیشتری دارند.

  • – عسل طبیعی به خاطر داشتن خاصیت رادیواکتیوی و تشعشعات کهربایی انواع تب‌های پنهانی را آشکار می‌‌کند.
  • – حتما شنیده‌اید که قدیمی‌ها می‌گویند عسل و خربزه با هم نمی‌سازند! دلیلش این است که ترکیب عسل و خربزه در بدن، التهابات پنهانی را فعال می‌کند. التهابات عود کرده و خود را به صورت تب‌های شدید و به‌هم‌‌ریختگی وضعیت بدن نشان می‌دهد.
  • – اگر با مشکل کمبود آهن خون مواجه هستید، حتما در وعده صبحانه عسل بخورید. البته عسل به غیر از داشتن آهن زیاد، فسفر و کلسیم زیادی هم دارد که دوای امراض استخوانی است.
  • – عسل گون برای رفع زخم بستر، زخم‌های عفونی و درمان بیماری‌‌های پروستات، رماتیسم و بی‌خوابی بسیار مؤثر است.
  • – عسل زرشک برای تقویت کبد و رفع بیماری‌های کبد مؤثر است، عسل آویشن در درمان بیماری‌های تنگی نفس، آسم، سرفه و رفع خستگی کاربرد دارد و عسل عناب به تسریع عمل خون‌رسانی از قلب به اعضا و جوارح کمک می‌کند.
  • – عسل طبیعی به خاطر داشتن دیاستاز توانایی آب کردن چربی اطراف قلب را دارد بنابراین مصرف آن را به بیماران و سالخوردگان قلبی توصیه می‌کنیم.
  • – خوردن موم همراه عسل دردهای معده و مفاصل را از بین می‌برد، از ریزش مو جلوگیری می‌کند و به راحتی از بدن دفع می‌شود.

10 خاصیت از خواص عسل طبیعی

عسل، دارای خواص شگفت‌انگیز بسیاری است و مصرف آن به تمام گروه‌های سنی توصیه شده است.

انواع عسل و تقلبات آن

در این‌ جا به ۱۰ مورد از این خواص می‌پردازیم:

۱- باعث تقویت جنین ضعیف در رحم مادر می‌شود.

۲- به سلامت و توان مادران باردار کمک می‌کند.

این ماده غذایی با افزایش قابلیت جذب مواد غذایی در بدن به سلامت جنین در حین بارداری کمک می‌کند.

۳- برای رشد و تقویت مغز کودکان مفید است.

از آن جا که مغز تا سن ۵ سالگی رشد روزانه دارد نیاز فراوانی به مواد مغذی و مفید دارد.

۴- به خاطر دارا بودن خاصیت ضدالتهابی، کمک خوبی برای درمان سوختگی‌ها به شمار می‌رود.

۵- عسل طبیعی اشتهای کودکان را افزایش می‌دهد.

عناصر ویتامین B در عسل کامل بوده از این رو برای رشد سالم کودکان بسیار توصیه می‌شود.

۶- به سرعت در خون پخش می‌شود؛ وقتی با میزان مناسبی آب مخلوط شود. پس از ۷ دقیقه در جریان خون پخش می‌شود و با آزادسازی ملکول قند به عملکرد بهتر مغز که اصلی‌ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می‌کند و مانع بروز خستگی می‌شود.

۷- از جمله ضروری‌ترین غذاها برای آن دسته از افراد مسنی است که عملکرد سیستم گوارشی‌شان دچار ضعف شده است چرا که عسل منبع خوبی از انرژی و مواد مغذی است که مستقیما جذب بدن می‌شود.

۸- اگر برای شستن دندان‌ها از عسل طبیعی استفاده شود باعث سفیدی دندان‌ها و سلامت لثه‌ها می‌شود.

۹- منبع بسیار خوبی از آنتی‌اکسیدان است و نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماریهای قلبی دارد.

۱۰- سطح کالری آن پایین است: در مقایسه با سایر مواد قندی ۴۰ درصد کمتر کالری دارد، هرچند انرژی آن بسیار بالاست، اما به وزن بدن، اضافه نمی‌کند.

ژله رویال چیست
عکس ژل رویال همراه با لارو زنبور عسل

پیشنهاد مقدار و مدت مصرف ژل رویال

الف:کودکان بیش ازیک سال 20 الی 30 میلی گرم قبل ازصبحانه
ب:بزرگسالان 50 الی 100 میلی گرم درسه وعده قبل ازغذا


شکل توصیه شده مصرف آن ، به صورت دودوره درمانی بیست ویک روزه،یکی درپاییزودیگری دربهارمی باشد.درهردوره درمان دوظرف 125 گرمی عسل ،هرظرف رابا6گرم ژله رویال مخلوط نموده وهرروزصبح ناشتایک قاشق مرباخوری ازاین مخلوط زیرزبان قرارداده تابابزاق دهان مخلوط گردد.

این شکل مصرف بهترین روش ممکن است .مصرف هر125 گرم عسل طبیعی وژله رویال بایدیک ونیم هفته طول بکشد.برای کودکان ازمقادیرکمتری1تا2گرم ژله رویال در125 گرم عسل استفاده می شود.اگرامکان تهیه ژله رویال خالص باشدهرروزصبح به اندازه یک نخودفرنگی ریزازآن جداکرده وزیرزبان بگذاریدواین کاررابه مدت سه هفته ادامه دهید.


امروزه ژله رویال درکارخانه های داروسازی مصرف زیادی داردوبه صورت آمپول وقرص دردسترس مشتریان قرارمی گیرد.ولی متاسفانه درکشورمان به استثنا برخی اززنبوردارهای بزرگ توجهی به تولیداین ماده نمی شودودرنتیجه این ثروت بزرگ ندانسته به بادمی رود.این ماده دردنیاوازجانب برخی ازکشورهابه قیمت بالاوقابل توجهی خریداری می شود.

زنبوردارانی که دراقصی نقاط کشوربه زنبورداری مشغول هستند،به علت عدم اطلاع ازاهمیت این ماده گران بهایاعدم آشنایی بابرداشت ژله یادرعین حال به علت نبودن بازارفروش برای این محصول حجره های ملکه راکه حاوی این ماده ارزنده است بی پرواخراب کرده وبه دورمی اندازند.

متاسفانه مجامع وارگانهای داروئی کشورمان یاشناختی ازاین ماده ندارندویاگرایش وحرکت عملی درجهت استفاده دارویی ازاین ماده مشاهده نگردیده است وبه این علت میزان تقاضا..محدوداست.

درطی مدت5الی 6ماه ازسال به طورنرمال معمولاحدود200گرم ژله ازیک کندوباکلنی قوی تولیدشده وبه هدرمی رود،البته بااستفاده ازروش های تولید می توان درطول یکسال بیش از500گرم ژله تولیدنمود.حداکثرژله رویال به دست آمده ازیک حجره ملکه 800 میلی گرم ومیانگین حدود200-150 میلی گرم می باشد.

قیمت ژله رویال درممالک مختلف دنیا به خصوص کشورهای اروپایی حداقل هرگرم 20000ریال می باشدواین انگیزه ماده قابل توجهی درتولیداین ماده ارزنده خواهدبود.
قیمت ژله رویال درسل 1987براساس آنچه مجلات تجارتی زنبورداری اعلام شده بود120دلاربرای هرپوند(435گرم)بوده است،به عبارتی هرکیلوگرم حدود264/7دلار.


ژله رویال رانمی توان به صورت خالص واردبازارکرد،زیراحمل ونقل ونگهداری آن مشکلات زیادی ایجادمی کند.برای تجارتی کردن ژله رویال ،زنبورداران آن را با عسل طبیعی مخلوط می کنندژله رویالی که به این ترتیب باعسل مخلوط می شود،می توان بدون هیچ گونه اشکالی تایک ونیم سال نگهداشت به شرط آنکه ازتابش نوربه آن جلوگیری شود.


طریقه جمع آوری ژله رویال ونگهداری آن

برای تهیه ژله رویال به مقدارکم ساده ترین راه یتیم کردن کلنی(خارج کردن ملکه)است.این کاربایددرتابستان انجام گیرد،پس ازخارج کردن ملکه ازکندوزنبوران پرستاربه طوراضطراری درسطح شانهاتعدادزیادی سلول ملکه ساخته ودرآنهاژله رویال می ریزندکه می توان پس از3الی 4روزآنهارااستخراج کرد.


برای تهیه مقادیرزیادبایدازروش پرورش ملکه استفاده نمود.برای این کارمعمولاازکلنی های قوی استفاده می شود.ملکه درطبقه پایین کندووبه وسیله پنجره ملکه حبس می شود.درطبقه دوم شانها با نوزادان جوان ،گرده وعسل طبیعی فراوان وجوددارد.تعدادی سلولهای مومی شکل مصنوعی ملکه درست نموده وآنهارابه وسیله موم مذاب روی تخته های چوبی که هم عرض تخته های خودقاب هستندمی چسبانیم وتخته هارابه فاصله مساوی داخل قاب پیوندبامیخ می کوبیم به طوری که قابل چرخش به هرطرف باشد.


سپس یک قاب لاروجوان انتخاب کرده وبه وسیله سوزن پیوندجوانترین لاروراکه دراطراف آن ژله زیادریخته خارج کرده وبه سلولهای مصنوعی انتقال می دهیم .سپس قاب پیوندرابین قابهای نوزادان درطبقه بالاقرارمی دهیم زنبوران دراین سلولها ژله ریخته وپس از3روزقاب پیوندراازکندو خارج ولاروهای موجوددرآنهارابه وسیله انبرک یاپنس خارج کرده وژله باقی مانده ره به وسیله قاشقک یادستگاه مکش خارج می نماییم.

درصورت کارکردن خوب وصحیح از8 سلول می توان یک گرم ژله رویال جمع کرد.برای تهیه یک کیلو گرم ژله رویال به 2500 سلول ملکه حاوی لارو سه روزه نیازمی باشد.ژله استخراج شده راپس ازصاف کردن به وسیله پارچه های صافی بسیارریزدرظروف نگهداری می کنند.

برای نگه داری مدت طولانی بایددرسردخانه یافریزرزیرصفردرجه سانتیگرادنگهداری کرد.بعضی اوقات موادعالی آن متبلورمی گردندکه نبایدتصورکردکه فاسدوخراب شده است،به محض گرم کردن ذوب شده وبه حالت عادی بازمی گردد.

درشرایط آزمایشگاهی تامدت 18ماه ژله رویال رابدون آنکه تغییری درکیفیت آن حاصل شودنگهداری نموده وسپس آنرادرپرورش ملکه به کاربردندومشاهده شدکه ملکه های حاصل وضع نرمال داشتند.به طورکلی برای نگهداری ژله بایدازشیشه های ضخیم رنگی استفاده نمود.به طوری که درمقابل هواقرارنگیردومحیط نگهداری آن هم مرطوب نباشد.

درصورتی که مطالب مشکلی داشت لطفا به صورت واضح وشفاف توضیح دهید که به آن رسیدگی کنم واگر مشکلی درموردزنبورویاهرچیزدیگری داشتیددرقسمت نظرات قرارداده تااینکه به شما درهمان قسمت جواب داده البته تاانجاکه بتونم حتمارسیدگی میکنم.

فروش عسل طبیعی رس بسته
عکس عسل طبیعی رس بسته

مصرف یك قاشق عسل طبیعی انرژی بدن را افزایش می‌دهد

ورزشكاران یونان باستان برای تقویت و افزایش انرژی بدنشان بویژه در هنگام برگزاری مسابقات المپیك عادت به مصرف عسل داشتند. آنها می‌دانستند كه عسل حاوی دو قند گلوكز و فروكتوز است و ذخیره فراوانی از گلیكوژن را در كبد تولید می‌كند.

درعصر ما نیز بسیاری از متخصصان تغذیه تاكید دارند كه این خوراكی طبیعی و مقوی در تقویت بدن و افزایش سطح انرژی آن نقش قابل ملاحظه‌ای دارد.

آنها می‌گویند مصرف یك قاشق عسل طبیعی و تصفیه نشده قبل از خواب می‌تواند عملكرد مغز را تقویت كند. بعلاوه عسل برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است و به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی باكتریالی هم از داخل و هم از بیرون به بازسازی و ترمیم بافت‌های بدن كمك می‌كند و تاثیر شفابخش در بهبود زخم‌ها دارد.

سرماخوردگی‌ها بر اثر فعالیت ویروس‌ها بروز می‌كنند و عسل هم یك ماده ضد ویروسی طبیعی است. متخصصان كالج پزشكی پنسیلوانیا در یك مطالعه جدید دریافته‌اند كه تاثیر یك قاشق عسل طبیعی برای مقابله با سرماخوردگی از داروهای معمول كه برای درمان این بیماری تجویز می‌شوند بیشتر است.

عسل از باكتری‌های مفید روده حمایت می‌كند، به پروسه هضم غذا كمك می‌كند و برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریك پذیر مفید است.

نتایج بررسی‌های قبلی نیز نشان داده است كه مصرف دو قاشق چایخوری سه نوبت در روز برای درمان زخم‌های گوارشی موثر است.

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است
عکس عسل طبیعی در شان

چند درمان با عسل طبیعی

درمان استفراغ

روشهای درمان

الف-پوست نارنج خشک را ساییده با عسل مخلوط نموده سپس آن را به صورت شربت تهیه نمایید و بنوشید.

ب-صبح و ظهر و شب با هر وعده غذا یک قاشق چای خوری پودر زنیان با عسل میل نمایید.

درمان سرد مزاجی

افراد سرد مزاج باید هندوانه را با عسل بخورند به این طریق که بالای هندوانه را سوراخ نموده و مقداری عسل در آن بریزید سپس به مدت چند روز در یخچال گذاشته وبعد میل نمایید آن بسیار مفید خواهد بود.

درمان اسهال

حضرت علی(ع) فرموده است که شربتی که از عسل طبیعی و آب باران تهیه شود طغیان اسهال را فرو خواهد نشاند.

1-اسهال ساده

روشهای درمان

الف-خوردن آب هویج با عسل برای تحریک روده ها و درمان اسهال مفید است.

ب-یک مشت پوست پیاز را به مدت ده دقیقه جوشانده و صاف کرده آن را با عسل روزی 3 تا 4 فنجان در روز بنوشید.

اسهال خونی(دیسانتری)

روشهای درمانی

الف-پوست، گوشت و هسته انگور را کوبیده با عسل طبیعی مخلوط نموده و مصرف نمایید آن برای درمان اسهال خونی بسیار نافع است.

ب-بقراط حکیم خوردن کلم پخته با عسل را در رفع دیسانتری مؤثر می داند.

درمان استسقاء(آب آوردگی)

سرکه که در آن اندکی ماذریون خیسانده باشند مخلوط با عسل جهت استسقاء مفید است.

روشهای درمان بیماریهای مفاصل با عسل طبيعی

روشهای درمان بیماریهای مفاصل با عسل طبيعی
روشهای درمان بیماریهای مفاصل با عسل طبيعی

درمان درد مفاصل عبارتند از :

الف-شلغم را رنده کرده با عسل در ظرفی می پزند جوشانده غلیظ آن تسکین دهنده درد مفاصل نقرص و دمل می باشد.

ب-ضماد عصاره پیاز نرگس با عسل طبیعی بر اعضای دردهای مزمن عصبی و نقرس سبب از بین رفتن این دردها می گردد.

ج-بیماران مبتلا به درد مفاصل باید جوشانده برگ زیتون با عسل صبح ناشتا یک لیوان میل نمایند.

د-خوردن مخلوط سرکه و عسل با انگور فرنگی سبز(cassis) به علت داشتن مواد معدنی بسیار نافع است.

ه-مغز گردو را با زیره سیاه کرمانی نرم ساییده و با عسل مخلوط کرده به محل درد بمالید در تسکین درد مفاصل و پا درد مؤثر واقع می شود.

انواع عسل
عکس عسل طبیعی در رنگ های مختلف

عسل طبیعی سر چشمه حيات

عسل روند فيزيولوژيكي پيري را كند ساخته و از ضعف زودرس اعمال حياتي جلوگيري مي كند .
عسل و ترميم زخم ( سوختگي ، التهاب ، گزيدگي ، ترك و شقاق)

استفاده از عسل به عنوان مرحم در درمان سوختگي ها كه حتي از دير باز رايج بوده ودر طب سنتي نيز به آن اشاره شده است ، در ترميم بافتي و جلوگيري ازافزايش عفونت از طريق استعمال خارجي بسيار مفيد ميباشد . عسل به واسطه آنزيم كاتالاز ترميم پوست را سرعت بخشيده ، از شدت درد مي كاهد و از تاول زدن جلوگيري ميكند .

در رابطه با التهاب ، گزيدگي ، ترك و شقاق ميتوان به صورت ماساژ آرام موضع ، از عسل استفده نمود .
عسل از خون ريزي زخم جلوگيري مي كند و موجب انعقاد خون مي شود.
عسل به علت خواص جذب آني كه دارد ترشحات پوستي را جذب و به بافتهاي پوششي غذا مي رساند و باعث شادابي آن مي گردد.

انواع عسل
عکس عسل طبیعی از گلهای مختلف با رنگ متفاوت

معرفی بیشتر عسل طبیعی

عسل یک واژه عربی است که به فارسی آن را انگبین می‌گویند که عبارت است از ماده شیرینی که توسط زنبوران عسل از شهد گل‌های گیاهان جمع آوری شده و پس از تغییرات لازم در سلول‌های مومی شانه‌های کندو ذخیره می‌گردد.

عسل یکی از هدیه‌های ارزنده و پر ارزش طبیعت می‌باشد که در قرآن از آن به عنوان فیه شفا للناس (شفای مردم در آن است) یاد می‌کند.

تعریف جامع تر از عسل در سال ۱۹۰۶ در آمریکا ارائه شد که عبارت است از ترشح مواد قندی درختان و شهد گل گیاهان که توسط زنبوران عسل جمع آوری و تغییرات یافته و درون سلول‌های قاب ذخیره می‌شود.

ترکیبات :

فروکتوز ۱-۳۸/۲٪

گلوکز ۲-۳۱/۰٪

آب ۳-۱۷/۱٪

مالتوز Maltose ٪۴-۷/۲

کربوهیدرات‌ها Carbohydrates ٪۵- ۴/۲

ساکاروز ۶-۱/۵٪

املاح معدنی ، ویتامین ، آنزیم ۷- ۰/۵٪ Minerals – Vitamins – Enzymes

ترکیبات عسل بسته به نوع تغذیه زنبور عسل بدین معنی که از چه گلی یا گلهایی استفاده کرده متفاوت است . یعنی عسل تولیدی بسته به این که زنبور ، از چه گیاهی استفاده کرده گوناگون است.

عسل هزار گیاه یک عسل طبیعی می باشد که در زنبورستان برادران حاتمی تولید میشود.

خواص دارویی عسل :

خواص دارویی عسل

از گذشته تا کنون از عسل در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شده است. مهمترین خاصیت عسل ، ضد میکروب بودن آن است. در حالی که عسل یک ماده کاملاً خوراکی است و بایستی محیط خوبی برای پرورش میکروب ها باشد ، ولیکن میکروب ها در معرض عسل نابود شده و اجساد آنها نیز به مرور از بین می رود. زیرا عسل حاوی آنتی بیوتیک و آنزیم دیاستاز است . در گذشته از این خاصیت عسل برای از بین بردن پینه های دست و پا سود می جستند.

عسل طبیعی حاوی آنتی اکسیدان است، از این رو مصرف آن برای سلامت قلب و عروق مفید است. عسل به سلامت پوست کمک می کند و ضد پیری است.

در قدیم هر دارویی را با عسل مخلوط می کردند، زیرا خاصیت بهبود بخشی داروها را چند برابر می کرده و امروزه هم از عسل در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند.

خواص دارویی عسل

• از عسل در فرآورده های ضد سرفه بطور مستقیم و غیرمستقیم استفاده می شود . مزه مزه و غرغره شربت عسل برای برطرف کردن زخم های دهان و ورم گلو بسیار سودمند است. عسل ضد آسم است.

• عسل با اینکه بسیار شیرین است، برای دندان ها و لثه مضر نیست، بلکه لثه ها را سالم می سازد و دندان ها را سفید می کند.

• دستگاه گوارش را پاک می سازد و ضد اسهال است. در تحقیقات ثابت شده اثر بسیار مفیدی برعفونت های معده با هلیکو باکتر پیلوری دارد. از این رو ضد زخم معده و دستگاه گوارش است.

• عسل طبیعی در درمان آب مروارید ( کاتاراکت ) مفید است.

• عسل بادشکن است و برای معالجه قولنج روده تجویز می شود و در مسمومیت های غذایی، دستگاه گوارش را پاک می سازد.

• دوست کبد و پادزهر است، پس در بیماری های کبدی (مانند کبد چرب ) مصرف آن مفید است .سکنجبینی که با عسل تهیه می شود، صفرابری اعلاست.

• سنگ های کلیه و مثانه را از بین می برد. برای این منظور عسل را با کندر باید مصرف کرد.

خواص دارویی عسل

سایر خواص دارویی عسل طبیعی عبارتند از :

• عسل خواب آور است و به مبتلایان به بیماری کم خوابی توصیه می شود که قبل از خواب چند قاشق مرباخوری عسل میل کنند.

• برای رفع کم اشتهایی مفید است و کلاً جریان خون را در بدن بهبود می بخشد. از این رو به رشد عضلات کمک می کند، پس برای بچه های کم اشتها و افراد ورزشکار بسیار مفید است.

• عسل گرفتگی مویرگ ها را باز می کند و برای عروق بسیار مفید است. پس سالمندان اگر هر روز شربت عسل و لیموی تازه بنوشند، عمر طولانی تری خواهند داشت.

• حتی موم عسل نیز خواص زیادی دارد و ماسک آن برای صورت، چین و چروک و فرورفتگی های پوست را می پوشاند و پوست را لطیف می کند.

بررسی مقالات سال های 1984 تا 2001 نشان می دهد حداقل 25 تحقیق راجع به اثرات ضد زخم عسل انجام شده که نتایج آنها مثبت بوده است. عسل به عنوان التیام دهنده زخم و نگهدارنده پوست مورد تأیید قرار گرفته است. همچنین 40 مورد دیگر نشان داده ، عسل دارای اثرات ضد خونریزی با موفقیت 88 درصد بوده که این عمل به همراه اثرات ضد میکروب نیز بوده است.

خاصیت ضد میکروبی در عسل با PH حدود 2/3 تا 5 به هیدروژن پراکسید(H2O2) مرتبط بوده که از تغییرات آنزیمی گلوکز به گلوکونیک اسید حاصل می شود. به هرحال اثرضد میکروبی عسل پس از گرم شدن یا در معرض آفتاب قرار گرفتن کاهش می یابد.

عسل های تولیدشده از جنگل و کوه های اروپایی مرکزی بیشتر از درختان کاج(PINUSSPP) و عسل های حاصل از MANUKA در نیوزلند از گیاه LEPTESPERMUM SCOPARIUM دارای خاصیت بسیار قوی ضد میکروبی است و بروی برخی میکروب ها از جمله استافیوکوک اورئوس و اپیدرمیس و استرپتوکوکوس پیوژنز و آنتروباکتریاسه اثرات خوبی دارد. عسلی که در نیوزیلند و استرالیا از گیاه مذکور حاصل می شود در جهان منحصر به فرد بوده و به آن عسل UNIQUE MANUKA FACTOR)) می گویند.

سم شناسی : عسل طبیعی ماده ای کاملاً خوراکی است ، ولی در موارد استثنایی ممکن است به اسپورعامل بوتولیسم آلوده باشد که ایجاد سم کرده و مسمومیت زاست ، به همین دلیل مصرف آن برای کودکان زیر یک سال ممنوع است. همچنین بعضی افرد ممکن است نسبت به دانه های گرده موجود درعسل حساسیت داشته باشند.

ممکن است بعضی از زنبورها به گل خرزهره و چند گل سمی دیگر عادت کنند و محصول سمی تهیه نمایند که البته این کار به ندرت اتفاق می افتد.

به هر حال خواص دارویی عسل زیاد است از مصرف این ماده بسیار مفید غافل نشوید و از فواید زیاد آن سود بجویید.

مراحل ساخت عسل توسط زنبور عسل
عکس عسل طبیعی و خانه های کندو

ساخت چند داروي خانگي ساده و مؤثر با عسل

1_ براي درمان گلودرد، مي توان آن را با چاي و ليموترش مخلوط كرد و نوشيد.

2_ يك قاشق غذاخوري عسل را با سفيده يك تخم مرغ و يك قاشق چايخوري گليسيرين و يك چهارم فنجان آرد مخلوط كنيد و از ماسك به

دست آمده به جهت جلوگيري از چين و چروك صورت بمدت ۱۵ دقيقه استفاده كنيد و سپس پوست خود را با آب گرم بشوييد.

3_ دو قاشق غذاخوري را با ۲ قاشق چايخوري شير مخلوط كرده، بر روي پوست بماليد، مرطوب كننده خوبي است.

4_ براي جلوگيري از خشكي پوست دست، آرنج و پاشنه پا هم يك قاشق چايخوري عسل طبیعی را با يك قاشق چايخوري روغن زيتون و يك دوم قاشق چايخوري آب ليمو تركيب كنيد و ۱۵ دقيقه بر روي محل مورد نظر قرار دهيد. نتيجه را بزودي خواهيد ديد.

5_ براي درخشندگي مو نيز يك قاشق چايخوري عسل را در ۴ فنجان آب گرم حل كنيد و بر روي مو بماليد، اگر رنگ موهايتان روشن است، آب يك ليموترش را هم اضافه كنيد. نتيجه خوبي خواهد داشت.

6_حتي مي توانيد از آن به عنوان دهان شويه هم استفاده كنيد: يك قاشق عسل طبیعی را با يك فنجان آب گرم تركيب كنيد و دهان خود را با آن بشوييد.

7_چند سالي است كه دانشمندان تحقيقات زيادي بر روي خواص اين ماده داشته اند و معتقدند ساير خواص اين ماده اسرارآميز بر آنان پوشيده است كه در آينده روشن خواهد شد. بد نيست بر روي تأثير مثبتي كه دوست جوان ما در مبارزه با آلودگي هوا از اين ماده مغذي ديده است هم تحقيقاتي انجام شود.

8_شايد روزي مشكل هواي آلوده تهران و ساير شهرهاي بزرگ جهان به همين سادگي حل خواهد شد تا آن روز بد نيست كمي زنبورداري بياموزيم تا بتوانيم خودكفاتر عمل كنيم.

انواع عسل و تقلبات آن
عکس عسل طبیعی و قاشق چوبی

ويژگي های منحصر به فرد و جالب عسل طبیعی

1_ به راحتي هضم مي شود: مولكول هاي قند موجود در آن مي توانند به راحتي به ساير قندها تبديل شوند، به همين جهت حتي حساس ترين معده ها نيز مي تواند آن را به سادگي هضم كند.

2_ منبع بسيار خوبي از آنتي اكسيدان است: نقش بزرگي در جلوگيري از سرطان و همچنين بيماريهاي قلبي دارد.

3_ سطح كالري آن پايين است: در مقايسه با ساير مواد قندي ۴۰% كمتر كالري دارد، هرچند انرژي آن بسيار بالاست، اما به وزن بدن شخص اضافه نمي كند.

4_ به سرعت در خون پخش مي شود: وقتي با ميزان مناسبي آب مخلوط شود. پس از ۷ دقيقه در جريان خون پخش مي شود و با آزادسازي ملكول قند به عملكرد بهتر مغزكه اصلي ترين مصرف كننده قند در بدن است، كمك مي كند و مانع بروز خستگي مي شود.

5_ در سلامت و ساخت عوامل خوني مؤثر است: بخش مهمي از انرژي مورد نياز براي اين مورد تأمين مي كند. به علاوه باعث تميز شدن خون مي شود و جريان خون را تنظيم و آسان مي كند و مانع بروز مشكلات عروقي و تصلب شرايين مي شود.

چند ويژگي جالب عسل طبیعی

1_ عسل هرگز فاسد نمي شود، جهت نگهداري احتياج به يخچال ندارد و مي توان در دماي اتاق آن را نگهداري كرد.

2_ به خاطر ميزان بالاي فروكتوز ۲۵% شيرين تر از قند است.

3_ در درمان آلرژي هاي فصلي براي ساكنين مناطقي كه عسل از گلهاي همان منطقه به دست آمده است، بسيار مفيد است.

4_ تنها غذايي است كه استفاده از آن باعث نابودي چرخه طبيعت نمي شود.

چرا رنگ عسل ها با هم متفاوت است؟

رنگ عسل ها با توجه به گل و گیاه های منطقه ای که کندوها در آن قرار دارند متفاوت است و این موضوع کاملا طبیعی است

عسل تک گیاه چیست ؟

در برخی مناطق یک گل وجود دارد یا یک گل آنقدر زیاد است که میتوان گفت همه عسل ها از شهد همان گل ساخته شده است به همچین عسلی عسل تک گل گفته میشود

آیا غلظت عسل می تواند عاملی تعیین کننده برای شناسایی کیفیت عسل باشد ؟

معمولا عسل های طبیعی که در مناطق گرم خشک توسط زنبور تولید میشود غلظت بیشتری دارند نسبت به عسل هایی که در مناطق گرم مرطوب ساخته می شوند بنابراین غلظت عامل تعیین کننده ای نیست .

تفاوت عسل طبیعی ، غیر طبیعی و تقلبی را بیان کنید ؟

عسل طبیعی توسط زنبور تولید می شود ولی عسل غیرطبیعی یا تقلبی بدون دخالت زنبور توسط انسان با ترکیب کردن آب و شکر و کمی عسل تولید می شود.

منابع :

– زبان خوراکی ها
– ماهنامه دنیای تغذیه
– ماهنامه سلامتی و تغذیه
موسوی – کارشناس تغذیه تبیان

4 5 votes
به این مطلب امتیاز بدهید
عضویت
اطلاع رسانی
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ارگانیک
4 سال گذشته

مطلب جالبی راجب به عسل طبیعی بود تا حالا نمیدونستم عسل انقد فایده داره از شما بابت این مطلب ممنونم .