روستای کاسوا
عکس روستای کاسوا

روستای کاسوا

کاسوا

روستای کاسوا روستایی در بخش خلجستان از توابع قم روستایی زیبا ، خوش آب و هوا و دوست داشتنی ، در دامنه های کوهپایه های غرب قم حضور در کاسوا شما را از تمام دغدغه های دنیا خلاص می کند و با استشمام هوای تازه می توانید روح و روان خود را آرامشی همیشگی ببخشید .

روستایی با جمعیت 150 نفر- 67 خانوار که اغلب روستائیان مسن و افراد سالخورده هستند و اکثر جوانها هم به علت نبود کار و شغل مناسب مهاجرت کرده و در شهرهای اطراف محله قم ساکن شدند و البته جدیدا افرادی که ساکن شهرهای اطراف بودند وبه دلیل اینکه بازنشسته شده اند بازگشت به روستا را آغاز کردن و تمایل دارند به زادگاهاشان برگردند. و غربت دوری از روستا را در پایان عمر به همنشینی با گل و هوای لطیف هموار نمایند. موقعیت روستا کوهستانی است- فاصله روستا با دهستان 6 کیلومتر با بخش حدود 60 کیلومتر با مرکز شهر قم حدود 80 کیلومتر فاصله دارد.

روستای کاسوا
عکس روستای کاسوا

اغلب محصولات روستا که باغی است مثل: گردو، فندق، توت، بادام ؛که توت این منطقه از مرغوبترین محصولات روستا به شمار می رود و طرفداران زیادی نیز دارد.

اهالی روستا دام و طیور نیز به صورت سنتی پرورش می دهند و از شیر و ماست آن نیز برای استفاده خود و اطرافیان استفاده می کنند.

در چند سال اخیر زنبور داری و تولید عسل نیز در روستا راه اندازی شده است البته لازم به ذکر است از قدیم مردم روستا کندو های سنتی (سبدی) داشته اند .اما اکنون و با حمایت وزارت جهاد کشاورزی تعدادی از روستائیان به تولید حرفه ای عسل می پردازند که یکی از تولید کنندگان برادران حاتمی می باشند که عسل خود را با نام “هزار گیاه” و “شفا” تولید و عرضه می نمایند. کاسوا در ویکی پدیا

این مطالب را هم بخوانید : کاسوا در ویکی مپیا – عکسهایی از روستای کاسوا

0 0 vote
به این مطلب امتیاز بدهید
عضویت
اطلاع رسانی
0 نظر خود را بنویسید
Inline Feedbacks
View all comments