You are currently viewing خواص چای ماچا
خواص چای ماچا

خواص چای ماچا

خواص چای ماچا

چای ماچا یکی از بهترین و محبوب ترین نوشیدنی هایی است که امروزه در کافه ها سرو می شود. خواستگاه این چای خوش رنگ و بو مانند بسیاری از چای ها، سرزمین چین بوده است. اما سوالی که مطرح می شود این است که چای ماچا چیست؟

خواص چای ماچا
خواص چای ماچا

چای ماچا از پودر سبز رنگ بسیار خوش بویی آماده می شود. در واقع این پودر سبز خوش بو و شیرین، از گیاه تنچا به دست می آید و نوعی چای سبز است. این چای خاصیت‌های بسیار زیاد و فراوانی دارد. این خواص عبارتند از:
• تقویت سوخت و ساز و متابولیسم
• خواص ضد پیری
• چربی سوزی
• ضد التهاب
• سم زدایی کبد
• کاهنده استرس
• افزایش نیرو
• تقویت باکتری های مفید روده
• کنترل کننده قند خون و آدرنالین
• ضد سرطان

این چای خاصیت ویژه ای دارد. چای ماچا منبعی غنی از آنتی اکسیدان، کاتچین و آمینواسید است. این دمنوش گیاهی با داشتن کاتچین که خود نیز به علاوه خاصیت چربی سوزی و افزایش نیرو، دارای آنتی اکسیدان که ماده ای ضد سرطان است نیز می باشد و به همین سبب این دمنوش خاصیت درمانی نیز دارد.

خواص چای ماچا
خواص چای ماچا

تاریخچه چای ماچا

همان طور که اشاره کردیم، خواستگاه اولیه این دمنوش به چین بر می گردد. در واقع این دمنوش توسط راهبان بودایی سلسله تانگ چین به ژاپنی ها معرفی شد و در سفره مردمان ژاپن، حتی با گذشت سالیان دراز وارد و ماندگار شد. استفاده از چای ماچا از راهبان بودایی شروع شد و پس از آن با توجه به جنگ های گوناگون، در میان سربازان و لشکریان نیز رواج یافت.

ژاپنی ها برای حفظ رنگ و خاصیت گیاه تنچا، روشی برای پودر کردن گیاه در پیش گرفتند. در این روش که آسیبی به کلروفیل های داخل دانه سبز نمی زند، گیاهان را در آسیاب گرانیتی خاصی آسیاب می کنند. البته آن ها در هاونگ های چوبی نیز گیاهان را پودر می کردند.

خواص چای ماچا
خواص چای ماچا

چای ماچا چگونه استفاده می­شود؟

پودر ماچا به علت فواید فراوانی که دارد، موارد استفاده بسیار وسیعی نیز دارد. از آن می­توان در نوشیدنی­های سرد و گرم، انواع بستنی­ها و … استفاده کرد. در واقع نحوه استفاده از آن به سلیقه و حال و هوای شما بستگی دارد چرا که در هر صورتی این چای معجزه­گر خاصیت خود را حفظ می­کند.

پودر ماچا به علت فواید فراوانی که دارد، موارد استفاده بسیار وسیعی نیز دارد. از آن می توان در نوشیدنی های سرد و گرم، انواع بستنی ها و … استفاده کرد. در واقع نحوه استفاده از آن به سلیقه و حال و هوای شما بستگی دارد چرا که در هر صورتی این چای معجزه گر خاصیت خود را حفظ می کند.

معمول ترین و رایج ترین موارد استفاده از پودر ماچا، تهیه انواع لاته ماچا است. نحوه ی تهیه ی این لاته بسیار آسان است. برای تهیه لاته ماچا می بایست دریک لیوان شیر گرم مقدار یک گرم یا بسته به سلیقه خودتان، پودر ماچایی که از قبل به دمای محیط رسیده است را اضافه کنید و خوب آن را حل کنید. بهتر است قبل از نوشیدن، از حل دن کامل پودر مطمئن شوید چرا که ماچا به سختی در مایع حل می شود. در آخر نیز برای شیرین تر کردن نوشیدنی خود به آن عسل یا شکر اضافه کنید.

در جمع‌های دوستانه یکی از نوشیدنی‌های دلچسب چایی است. دورهمی‌های دوستانه فرصت مناسبی برای شادی و لذت از لحظات می‌باشد. بازی کردن در بین دوستان یک تفریح رایج است و پیشنهاد ما به شما بازی هیجان انگیز جرات حقیقت می‌باشد. اگر به دنبال جذاب ترین و چالش انگیز ترین حکم های جرات و یا سوال‌های جرات حقیقت هستید به این مطلب مراجعه کنید.

5 1 vote
به این مطلب امتیاز بدهید
عضویت
اطلاع رسانی
0 نظر خود را بنویسید
Inline Feedbacks
View all comments