You are currently viewing از کجا بفهمیم عسل طبیعی است
از کجا بفهمیم عسل طبیعی است

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است : مصرف عسل با موم بسیار لذت بخش است . ظاهر زیبای موم تازه بافته شده همراه با بوی مطبوع و القاء حس طبیعی بودن عسل به وسیلۀ حجره های زیبا ، یک دست و ظریف شان ها ، اشتهای هر بیننده ای را برمی انگیزد.

اما آیا عرضۀ عسل به این صورت نشانه طبیعی بودن آن است؟

عسل های با موم در اغلب لبنیاتی ها و سوپر مارکت ها عرضه می شوند. اما نکاتی هست که باید قبل از خرید آن بدانیم. اول آنکه عسل طبیعی تقریباً به طور کامل جذب بدن شده و چیزی از آن دفع نمی شود . این حقیقت در مورد موم برعکس است. یعنی تقریباً موم برای بدن قابل جذب نیست و به طور کامل دفع می شود.

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است
از کجا بفهمیم عسل طبیعی است

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است ؟ خواص عسل های طبیعی گوناگون آنقدر گسترده است که برای مطالعه آن جای خالی یک رشته تخصصی دانشگاهی حس می شود اما موم ، به دلیل ساختار فیزیکی و شیمیایی آن و عدم جذب در مجرای گوارش خواص محدودی دارد .

از طرف دیگر زنبورعسل برای تولید یک واحد موم باید حدود دوازده واحد عسل مصرف کند در حالیکه موم فروخته شده به همراه عسل معمولاً هم قیمت با آن عرضه می شود. بنابراین بهترین و اقتصادی ترین محل استفاده موم قراردادن مجدد آن در اختیار زنبورها است تا موم کمتری را برای ساختن شان های کندو مصرف کرده و تولید عسل آنها بیشتر شود.

مومی قابل خوردن است که سفید باشد. موم های تازه بافته شده به رنگ سفید هستند. معمولاً پس از بافتن موم و آماده سازی شان ها توسط کارگرها ملکه در حجره های آن تخم ریزی می کند. تخم ها پس از مدتی به دنیا می آیند و در مراحل دگردیسی تبدیل به لارو و شفیره شده و متولد می شوند. این نوزادان زنبور عسل در مرحلۀ شفیرگی پیلۀ نازکی را به دور خود می تنند که پس از به دنیا آمدنشان در داخل سلولشان باقی می ماند. وجود این پیله ها باعث می شود رنگ موم آرام آرام قهوه ای و مشکی شود. اگر زنبور عسل داخل این شان عسل ذخیره کند باموم آن قابل مصرف نیست زیرا در زمان خوردن پیله های زنبورها داخل دهان آمده و ضمن برهم زدن طعم خوش عسل قابل بلع نیستد.

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است

تنها زمانی عسل با موم قابل عرضه است که موم آن پس از بافته شدن بلافاصله جهت ذخیره عسل به کارگرفته شود. این هم زمانی اتفاق می افتد که یک جریان شدید شهد به داخل کندو سرازیر باشد . در حالت طبیعی چند سال یک بار زنبوردارها به صحرایی که اینقدر وفور شهد داشته باشد برخورد می کنند. در سالهای عادی تعداد محدودی از قابهای بافته شده بلافاصله برای ذخیره عسل به کارگرفته می شود.

عسل در ویکیپدیا

متأسفانه برخی افراد سودجو با تغذیه زنبورها به وسیلۀ محلول آب و شکر این شرایط را به صورت مصنوعی برای زنبورها فراهم می آورند و از این طریق اقدام به تولید انبوه عسل با موم می کنند.

این مطلب را هم بخوانید : خواص عسل طبیعی (ویدیو) – ۵ روش تشخیص عسل طبیعی (ویدیو)

سوالات متداول درباره عسل طبیعی

آیا عسل با موم طبیعی است ؟

اگر موم سر بسته باشد بله عسل طبیعی است و توسط زنبور فراوری شده است اما در عین حال میتواند تغذیه ای هم باشد یعنی آب و شکر را به زنبور داده باشند و زنبور با استفاده از آن عسل درست کرده باشد.

آیا اصلا در ایران عسل طبیعی یافت میشود؟

بله ایران اقلیم های متفاوتی دارد و در فصول مختلف همیشه گل وجود دارد و زنبور داران زیادی هم هستند که عسل طبیعی برداشت میکنند.

آیا عسل طبیعی شکرک میزند؟

بله البته اسمش درستش رس بستن است همه عسل های طبیعی بعد از مدتی رس میشوند . که با شکرک زدن مربا متفاوت است. رس بستن در عسل از زیر شروع میشود و ذرات عسل نرم هستند و وقتی زیر دندان یا روی زبان میگذاریم زبری ندارد اما در شکرک زدن مربا یا عسل تقلبی دانه های عسل تقلبی یا مربا زبر هستند و مثل بلور شکر مشخص هستند.

آیا رس بستن عسل خوب است؟

رس بستن عسل نشان از طبیعی بودن و گرما ندیدن عسل هست و مشخص میکند آنزیم های عسل فعال هستند و بقول معروف عسل زنده است!

چرا در مغازه ها عسل رس بسته دیده نمیشود؟

البته در بعضی مغازه ها دیده میشود! ولی کم هست و علتش آن است که مردم فکر میکنن عسل رس بسته تقلبی است و برای همین فروشنده ها عسل رس بسته را حرارت میدهند تا رسش باز شود و این عسل حرارت دیده دیگر رس نمیشود!

آیا درست است که عسل را حرارت بدهیم؟

بهتر است این کار را نکنید چون برخی آنزیم های موجود در عسل از بین میرود . حتی برای مصرف روزانه هم بهتر است عسل را در چای یا شیر یا … وقتی که داغ هستند نریزید . میتوانید در شیر یا چای یا آب با دمای زیر 60 درجه عسل را حل کنید و میل کنید.

2.3 3 votes
به این مطلب امتیاز بدهید
عضویت
اطلاع رسانی
5 نظر خود را بنویسید
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
جواد احمد
2 ساعت گذشته

واقعا معلومات خوبی بود خیلی چیز ها آموختم
ممنون
جهان سپاس

مسعود
2 سال گذشته

ممنون از مطالب خوبتون.
آیا همه شان ها بدون موم در کندو گذاشته میشوند؟ یا اینکه میتوان شان ها را با موم مصنوعی از قبل آماده شده در کندو قرار داد؟ اگر اینطور است چطور میتوان متوجه شد موم طبیعی است یا مصنوعی ؟

Reply to  مسعود
2 سال گذشته

همه شانها با موم در کندو گذاشته میشود. ظاهر مرتب خانه های ۶ ضلعی نشان دهنده این موضوع است. برای رنبور دار اصلا به صرفه نیست شانه خالی بگذارد و زنبور وقت و انرژیش را صرف ساختن موم بنماید

عسل طبیعی
2 سال گذشته

مطلب جالبی راجب به عسل طبیعی هستش

Reply to  عسل طبیعی
2 سال گذشته

خواهش میکنم