ژله رویال چیست ؟ شاید زیاد در باره ژله رویال شنیده باشید اما ژله رویال دقیقا چیست ؟ ژله رویال یا شاه انگبین ماده ای است خامه ای شکل، غلیظ، برنگ سفید شیری با مزه وبوی خاص که حاصل ترشحات غدد زیر حلقی در سر زنبوران کارگر پرستار جوان درسن ۳ تا ۱۲ روزگی می باشد.این ماده بعنوان غذای ملکه در تمام طول عمر و همچنین نوزادان (نر وکارگر ) در سه روز اول زندگی مصرف می شود. از هر کندو در شرایط مطلوب وبطور تقریبی می توان ۵۰۰ گرم ژله در سال برداشت کرد.

زنبور های معمولی ۴ تا ۵ هفته زنده می مانند اما زنبور ملکه که همیشه ژله رویال میخورد ۵ تا ۷ سال عمر میکند! تازه همواره هم مشغول تخم ریزی می باشد!

کاربرد و خواص ژله رویال چیست

بیشترین تبلیغ برای ژله رویال بر این اساس هست که زنبور ملکه چون از ژله رویال تغدیه میکند میتواند ۵ تا ۷ سال زنده بماند! و این در مقایسه با زنبور های کارگر که عمر در حدود یکماه دارند بسیار بیشتر است!

این ژله یک ماده ارزشمند دارویی است که در درمان بسیاری از ناتوانی ها و امراض موثر است از جمله کاهش چربی خون، تنظیم هورمونها، کمک به باروری وتسریع در بهبودی ناتوانی جنسی ،کمک به رشد استخوان ، اشتها آور ف بهبودی رماتیسم، در مان افسردگی، و همچنین در کرمهای آرایشی که ژله رویال باشد از پیری جلوگیری وبر طراوت و شادابی پوست می افزاید .

همچنین از ژله رویال برای نوزادان زودرس و اطفال دارای کمبودهای مواد غذائی مختلف – بیماران مسن( ۷۵-۷۰ ساله)، انورکسیک(anorxic )، افسرده، فشارخون پایین – روانپزشکی – سل مزمن – تحریک متابولیسم – التیام زخم نیز استفاده شده است.

ژله رویال چیست

ژله رویال چیست

نحوه نگهداری ژله رویال

نگهداری ژله رویال ( شاه انگبین ) خیلی سخت است و یکی از موانع تولید و فروش آن همین نحوه نگداری آن می باشد ژله رویال باید دور از اکسیژن و نور ودر یک ظرف تیره و در بسته و در یخچال نگهداری کرد. شاید یکی از بهترین روشهای نگهداری ژله رویال مخلوط کردن آن با عسل طبیعی باشد!

* امروزه در جهان آن را به صورت پماد ،قرص ،کپسول ، یا مخلوط با عسل استفاده می کنند

قیمت ژله رویال چقدر است؟

در حال حاضر (سال ۹۸) قیمت تقریبی ژله رویال گرمی ۱۰ هزارتومان هست .