مصرف مخلوطي از آب‌ليمو تازه با عسل در يك ليوان آب گرم براي برطرف كردن فرد مبتلا به آنفلونزا و سرماخوردگي بسيار مفيد است. مصرف “ليموترش” بدليل وجود مقدار بسيار زياد ويتامين “ث” افزايش مقاومت سيستم ايمني بدن را موجب مي‌شود.
بررسي‌هاي پژوهشگران در خصوص خواص درماني آب ليموترش حاكي از انرژي‌زا بودن اسانس ليمو است و اين درحاليست كه در كشور ژاپن به واسطه اثرات شاداب‌كننده و فرح‌بخش اين اسانس، آن را به هنگام كاركردن كارمندان در فضا منتشر مي‌كنند.
به گفته محققان، همچنين مي‌توان از چند قطره اسانس ليمو به عنوان بخور استفاده كرد، يا مقداري از آن را در وان حمام ريخت، چراكه اين كار باعث سرحال شدن تمامي اعضاي بدن مي‌شود. البته نبايد هرگر اسانس ليمو را بدون رقيق كردن بر روي پوست بكار برد، زيرا باعث بروز مشكلات پوستي مي‌شود.
درخشان‌كننده چشم‌ها
مطالعات انجام شده نشان مي‌دهند كه نوشيدن هر روز صبح يك عدد ليمو با مقداري آب گرم به جاي نوشيدن چاي باعث مي‌شود، بدن سالمتري داشته باشيم. همچنين نوشيدن مايعات حاوي آب‌ليمو، چشم‌ها را درخشان‌تر و پوست را سرحال‌تر از قبل مي‌كند و در صورت تمايل براي بهتر كردن طعم آن مي‌توان از شكر يا عسل استفاده كرد.
تسكين‌دهنده گلودرد
“ليمو” داراي اثرات ضدعفوني‌كننده و قابض است و بدين جهت مي‌توان از آن براي درمان گلودرد استفاده كرد. با توجه به مقدار بسيار زياد ويتامين “ث” موجود در ليمو، مصرف آن باعث افزايش مقاومت سيستم ايمني بدن مي‌شود و در اين رابطه براي فرد مبتلا به آنفلونزا و سرماخوردگي مصرف مخلوطي از آب‌ليمو تازه با عسل در يك ليوان آب گرم بسيار مفيد است.
نيروبخش و تب‌بر
پژوهشگران بر اين باورند كه مصرف آب‌ليمو باعث كاهش تب در افراد بيمار مي‌شود. به عنوان مثال اگر چند قطره از اسانس ليمو يا مقداري آب‌ليمو را به آب سرد اضافه كنيد، سپس با استفاده از يك دستمال آن را روي پيشاني تب‌دار قرار دهيد، اين كار باعث كاهش تب و تقويت نيروي بدن خواهد شد. ذكر اين نكته ضروري است كه قبل از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب بايد از قرار دادن اسانس ليمو به صورت مستقيم بر روي پوست خودداري شود، زيرا ممكن است باعث بروز حساسيت‌هاي پوستي شود.
تسكين‌دهنده درد
“ليمو” همچنين باعث تسكين سردردهاي معمولي و سردردهاي ميگرني مي‌شود. براي اين منظور مي‌توان چند قطره اسانس ليمو را در چند ميلي‌ليتر از يك روغن حامل مناسب (مانند روغن بادام) مخلوط كرد و آن را با استفاده از يك دستمال كتاني بر روي ناحيه مبتلا به درد ماساژ داد.
پاك‌كننده پوست
اگر پوست شما چرب است مي‌توان آن را با ليمو كه يك ماده قابض است، تميز كرد. به اين ترتيب كه يك قاشق چاي‌خوري آب‌ليمو را در دو فنجان آب مقطر بريزيد و با يك پنبه تميز صورت خود را با آن پاك كنيد. اين كار باعث كاهش چربي پوست مي‌شود و از پديد آمدن جوش‌هاي صورت جلوگيري مي‌كند. در صورت استفاده از اين لوسيون براي جلوگيري از رشد باكتري‌ها بهتر است هر روز يك محلول تازه درست كنيد. مصرف اين محلول باعث خشك شدن پوست مي‌شود و براي پوست‌هاي چرب بسيار مفيد است، اما در صورت داشتن پوست خشك از مصرف آن خودداري كنيد.
ضدشوره و برطرف‌كننده خارش پوست سر
در ذكر يكي ديگر از خواص درماني ليموترش مي‌توان به مفيد بودن آن براي براي پوست سر و كاهش شوره سر اشاره كرد. عصاره حاصل از آبگيري يك ليموي تازه را حدود چند دقيقه بر روي پوست سر مالش دهيد و سپس آن را با آب به طور كامل بشوييد. همچنين آب‌ليمو مي‌تواند به عنوان يك تقويت‌كننده مو و ضد خارش، به صورت ماساژ بر روي پوست سر استفاده شود. بعلاوه شست‌وشوي موي چرب با استفاده از آب‌ليمو باعث كاهش چربي آن مي‌شود. به اين صورت كه عصاره حاصل از آبگيري دو عدد ليمو در يك ليتر آب مورد استفاده قرار دهيد و موهايتان را با اين محلول بشوييد. اين روش باعث درخشان و شاداب شدن انواع موها مي‌شود. همچنين مصرف آن باعث مي‌شود موهاي طلايي رنگ روشن‌تر شوند.
از سوي ديگر محققان آب‌ليمو را يك ضد ويروس عالي مي‌دانند كه مصرف آن براي سرماخوردگي شديد بسيار مفيد است. بدين منظور يك عدد ليمو را با مقداري نمك ميل كنيد. در صورت تمايل مي‌توان عصاره گرفته شده را در آب رقيق و سپس مصرف كرد.
يك نكته جالب ديگر آنكه براي نرم كردن پوست زبر ناحيه آرنج، آرنجتان را حدود چند دقيقه بر روي يك برش ليموترش فشار دهيد.
تقويت‌كننده حافظه
همچنين “ليمو” تقويت‌كننده حافظه است. چند قطره از اسانس ليمو را روي يك دستمال ريخته و از طريق بيني استنشاق كنيد. همچنين مي‌توان اين كار را در مواقعي انجام داد كه مي‌خواهيد چيزي را به ياد بياوريد. مغز شما با استنشاق اسانس ليمو نيروي تازه‌اي بدست خواهد آورد.
آرامش‌دهنده روح
“ليمو” همواره به عنوان يك ماده تسكين‌دهنده روح مطرح بوده است. استشمام رايحه معطر ليمو طي تمرينات تمركز و تعمق روح بسيار مفيد است. براي انجام اين كار، كافي است كه سه قطره از اسانس ليمو را به يك كاسه حاوي آب گرم افزود و آن را در هواي اتاق قرار دهيد. به اين ترتيب در طول استشمام رايحه معطر ليمو به يك آرامش مطلوب فكري و روحي دست خواهيد يافت.

عسل طبیعی هزارگیاه