مراحل ساخت عسل توسط زنبور عسل + ویدیو

مراحل ساخت عسل توسط زنبور عسل

مراحل ساخت عسل توسط زنبور عسل :

اسرار ساختمان و نحوه عمل آن با وجود پیشرفت های علمی هنوز بر زیست شناسان و دانشمندان دیگر پنهان مانده و فقط می دانند که :
زنبور عسل پس از مکیدن شیره گلها و گیاهان به وسیله خرطوم خویش آنرا به کیسه عسلی که در شکم است برده و پس از چند عمل شیمیایی شناخته و نا شناخته آنرا به مایعی خوشبو و خوش طعم ، شیرین ، مقوی ، نشاط آور و نیکو حضال تبدیل کرده و در سلولهای مومی شکل که از قبل ساخته است ذخیره می نماید .

ویدیو مراحل ساخت عسل توسط زنبور عسل

مراحل ساخت عسل توسط زنبور عسل

برای تهیه یک کیلوگرم از این شهد گوارا زنبور ناگزیر است ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار بار شهد حمل کند وبرای فراهم نمودن آن ده میلیون گل را بازدید کرده و از آنها شهد ( انگبین ) تهیه نماید و مسافتی معادل هفت بار دور زمین پرواز کند . شهدی که بدین طریق فراهم می شود ۴۰ تا ۸۰ درصد آب است و زنبوران عسل باید میزان آب آنرا به ۱۸ الی ۲۰ درصد برسانند تا عسل آماده شده بدست آید . برای تغلیظ نمودن آن زنبوران عسل مجبور هستند شهدی را که روز به کندو حمل کرده و درون سلولهای شان ذخیره نموده اند شب هنگام مجددا از داخل شان ها مکیده و وارد کیسه عسلی خود می نمایند در آنجا کمی از آب آنرا جذب و موادی از قبیل هورمون ها و آنزیم ها به آن اضافه می نمایند و بعد داخل حجره ها می ریزند . این عمل توسط سایر زنبورها تکرار می شود و مقداری از آب آنهم در مجاورت هوای کندو که از بال زدن زنبورها ایجاد می شود تبخیر شده و در پایان مواد دیگری از قبیل اسید های آلی و مواد ضد عفونی کننده به آن اضافه می نمایند . عمل تغلیظ آنقدر ادامه می یابد تا عسل به غلظت طبیعی خود برسد ، آنگاه آنرا در داخل سلولها ذخیره می کنند و درب آنرا با موم می پوشانند بدین ترتیب عسل انبار شده می تواند برای مدت طولانی نگهداری شود .

این مطلب را هم بخوانید : مراحل تولید ژله رویال

5 نظر

 1. 27 ژانویه, 2017
  فرزانه

  با این مطلب باید پی به قدرت لایزال خدای مهربون ببریم که برای انسان چه نعمت هایی آفریده ولی ما انقد ناسپاسیم

  پاسخ
 2. 25 سپتامبر, 2014
  مهرناز دانش اموز...

  سلام..
  من این مطلبو برای تحقیق مدرسم میخواستم…
  خیلی شگف انگیز بود ممنون…

  پاسخ
  • 5 دسامبر, 2014
   admin

   خدا رو شکر که مطالب سایت هزارگیاه برای شما مفید بوده است
   موفق باشید

   پاسخ
 3. 26 ژانویه, 2011
  آرش محرمی

  من یک زیست شناسم.همیشه در زیست شناسی با مواردی مواجه میشی که به قول خودمون کفتو میبره.ولی در این بین این زنبور و عسل ناجور کف منو بریده!
  عجب چیزیه این زنبور و فرآوردش.واقعا نمیدونم چی بگم.زبانم قاصره
  ممنون از مطالبتون

  پاسخ
  • 5 آوریل, 2011
   admin

   سلام ! خوشبختم !
   بله زنبور واقعا زندگی جالبی داره
   خواهش میکنم

   پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code